فرانشیز بیمه بدنه چیست و روش های خلاصی از آن

۴/۵
فرانشیز بیمه بدنه

مهم نیست که چقدر راننده خوبی هستید، طبیعی است که ماشین شما بر اثر تصادف آسیب ببیند. اگر خوش شانس باشید و قبل از این حادثه بیمه بدنه خودرو بگیرید، می توانید خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کنید. اما هنگام دریافت خسارت، با عبارت فرانشیز بیمه مواجه می شوید. فرانشیز بیمه بدنه بخشی از خسارت وارده به بیمه گذار را پوشش می دهد. اگر فکر می کردید که شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت می کند. در اون صورت هنگام بروز حادثه، طبق قانون فرانشیز به نادرستی این ایده اتون پی می برید. حالا اگر می خواهید تمام سازوکارهای مربوط به فرانشیز بیمه بدنه قبل از وقوع تصادف را بدانید، با ما در ادامه این مقاله از سایت بیمه ایران حسینی (بهترین نمایندگی بیمه ایران در کرج ) همراه باشید. چرا که برای رهایی از فرانشیز بیمه بدنه هم برای شما راه حلی ارائه خواهیم داد.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

فرانشیز بیمه بدنه چیست

در قانون بیمه عموما فرانشیز بیمه برای تمامی رشته های بیمه در نظر گرفته شده است.اما در  بیمه بدنه، فرانشیز بیمه درمان و فرانشیز بیمه مسئولیتد نقش پر رنگ تری را ایفا می کند . در واقع فرانشیز بیمه بدنه آن درصد از مبلغ خسارت است که توسط شرکت بیمه پرداخت نمی شود و پرداخت آن بر عهده بیمه گزار است .

فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه ای که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می شود. بخشی از خسارتی است که شرکت بیمه تعهدی به پرداخت آن ندارد و به عهده بیمه گذار است.

نمونه ای از فرانشیز بیمه بدنه

به عنوان مثال اگر در بیمه بدنه کل پوشش سرقت قابل کسر ۲۰ درصد باشد به این معناست که اگر در مدت بیمه بدنه کل سرقت از خودرو شما اتفاق بیفتد. و مبلغ خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان باشد. بیمه تمام خسارت را پرداخت نمی کند اما ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیون تومان توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می شود . و مابقی مبلغ این خسارت که فرانشیز است باید توسط خودتان پرداخت شود. . مبلغ فرانشیز این خسارت ۲۰ درصد یعنی ۱۰۰ میلیون تومان است که باید توسط شما (بیمه شده) پرداخت شود.

این مقاله رو مطالعه کنید:دیه در بیمه شخص ثالث

عوامل تعیین کننده در فرانشیز بیمه بدنه کدامند؟

طبق قانون بیمه مرکزی، بیمه بدنه به عوامل مختلفی بستگی دارد:

۱- در هنگام وقوع حادثه برای جبران خسارت بیمه شده در بخشی از این غرامت شرکت می کند. بنابراین اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه لازم را انجام می دهد تا غرامتی متحمل نشود.

۲- در صورت عدم تصادف بیمه گذار و رعایت احتیاطات لازم و پیشگیرانه می تواند از تخفیف ویژه بدون خسارت در تمدید بیمه نامه در سال های بعد استفاده نماید.

۳-  فرانشیز برای جلوگیری از مراجعه حضوری در بازرسی های جزئی و مختصر در نظر گرفته شده است  و در نهایت تاثیر مستقیمی در کاهش هزینه های بیمه دارد.

۴- فرانشیز در بیمه نامه ها مبلغ قابل توجهی از پرداختی بیمه گر را به عنوان غرامت می پذیرد و این امر باعث ارزان شدن حق بیمه می شود.

چه رابطه ای بین میزان فرانشیز و نوع خسارت وجود دارد؟

فرانشیز بیمه بدنه در شرکت های بیمه متفاوت است که دلیل آن تفاوت فرانشیز خسارات مختلف تحت پوشش بیمه بدنه است.

انواع فرانشیز بیمه

فرانشیز بیمه بدنه

۱- فرانشیز مبلغ ثابتی از کل خسارت وارده و در بیمه نامه قید شده است.

۲- فرانشیز درصدی از مبلغ حق بیمه می باشد. بنابراین، هر چه مبلغ حق بیمه بیشتر باشد، فرانشیز آن بیشتر خواهد بود.

۳- در برخی از قراردادهای بیمه تا سقف معینی خسارت تحت پوشش بیمه نامه قرار می گیرد . و مابقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه گذار پرداخت می شود.

۴- در بیمه بدنه معمولا فرانشیز وجود دارد و میزان آن با توجه به نوع خسارت متفاوت است.  و فرانشیز ممکن است ترکیبی از مبلغ ثابت و درصد معینی از خسارت باشد.

مشاوره و خرید بیمه بدنه با بهترین قیمت

فرانشیز بیمه بدنه در سرقت کلی :

به منظور پرداخت خسارت این بیمه نامه در صورت سرقت کامل خودرو و یا سرقت جزئی قطعات آن، معمولاً ۲۰ درصد فرانشیز از کل پرداختی کسر می شود.

اگر خودرو متحمل خسارت کلی غیر از سرقت شود، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰ درصد خواهد بود. و کل مبلغ با توجه به ارزش روز خودرو در بیمه نامه با کسر ۱۰ درصد به بیمه گذار پرداخت می شود.

کسر به ازای ضرر:

مبلغ فرانشیز معمولاً در اکثر شرکت های بیمه افزایش می یابد. بیمه گذار در زمان دریافت خسارت، بر اساس تعداد دفعات وقوع خسارت از طریق بیمه بدنه خودرو، فرانشیز متفاوتی را تجربه می کند. در مقاله استعلام بیمه بدنه خودرو در رابطه با این مسئله بیشتر حرف زدیم .

تا اینجا در مورد نحوه پرداخت خسارت و میزان مازاد خسارت بیمه بدنه صحبت کردیم. همانطور که گفتیم شرکت بیمه تمام خسارات بیمه بدنه را پرداخت نمی کند. برای جبران هر گونه خسارت، مبلغ فرانشیز یکی از مواردی است که از مبلغ پرداختی کسر می شود. علاوه بر آن، قطعات مصرفی هر کدام دارای مقدار قابل کسر و گاه استهلاک هستند.

عوامل مختلفی در تغییر نرخ فرانشیز موثر است که به شرح زیر است:

  • تاریخ صدور گواهینامه رانندگی که کمتر از ۳ سال نباشد.
  • سابقه رانندگی مشخص می کند که آیا راننده مقصر است یا خیر.
  • تعداد دفعاتی که آسیب رخ می دهد.
  • تناسب بین پوشش ها و آسیبی که رخ داده است.
  • شرایط بیمه بدنه در هر شرکت بیمه ای در هر فرانشیز بسیار موثر است.

با افزایش قیمت دلار و هزینه های تعمیر و تعویض قطعات خودرو و اینکه در برخی موارد ممکن است مقصر حادثه خودمان باشیم. و هزینه های جبران خسارت وارد زندگی ما می شود که هیچ برنامه ای از قبل برای آن نداریم.

شاید خودروی ما جزو خودروهای غیر متعارف باشد، با توجه به روش های اخذ بیمه به صورت نقدی و تمام اقساط و استفاده از تخفیف های حاکم بر بیمه بدنه، ضرورت تهیه بیمه نامه برای ما روشن می شود، بنابراین بهترین راه حفظ سرمایه برای دریافت بیمه بدنه با پوشش های ذکر شده می باشد.

بیمه بدنه یا کارت طلایی؟

چگونه فرانشیز بیمه خودرو را حذف کنیم؟

برخی از شرکت های بیمه خودرو برای بیمه شدگان خود راهکاری برای حذف فرانشیز ارائه کرده اند. و آن پوشش حذف فرانشیز است که به خسارات ثانویه تحت پوشش بیمه بدنه اضافه می شود.

اگر می خواهید فرانشیز را از مبلغ غرامت از بیمه خود حذف کنید باید پوشش فرانشیز بیمه بدنه را خریداری کنید . در صورت بروز خسارت، کل خسارت را از شرکت بیمه دریافت کنید.

 

خرید بیمه بدنه از بیمه ایران حسینی ( بهترین نمایندگی بیمه ایران در گوهردشت):

شما را با فرانشیز بیمه بدنه، عواملی که در تعیین نرخ آن موثرمند و روش های حذفش آشنا کنیم . حال اگر با آشنایی بیشتر با این نوع بیمه نامه قصد خرید این بیمه را برای خودرو خود دارید با کارشناسان ما در بیمه ایران حسینی ( بهترین نمایندگی بیمه ایران در گوهردشت ) تماس بگیرید. ممنون که تا پایان این مقاله از سایت بیمه ایران حسینی با ما همراه بودید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09126507886