کد یکتا در بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث
همانطور که در مقالات پیش گفتیم بیمه نامه شخص ثالث جزء بیمه های اجباری به شمار میرود و برای هر خودرویی لازم و ضروری است . اما تا به حال به کد یکتا بیمه شخص ثالث خود دقت کرده اید ؟ آیا میدانید کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و به چه منظور درج شده است ؟ آیا آشنایی با نحوه استعلام مشخصات بیمه نامه شخص ثالث با استفاده از کد یکتا دارید ؟ اگر بخواهیم یک توضیح کلی در رابطه با کاربرد کد یکتا بگوییم این است که کد یکتا کدیی است که به استعلام بیمه شخص ثالث خودروی شما و یا هر خودروی دیگری که بخواهید سرعت می بخشد و باعث آسان تر شدن این مطلب میشود . حال با نظر به اینکه شناخت شما نسبت به کد یکتا برای استعلام بیمه شخص ثالث خودرویتان ضرورت دارد بنابراین در این مقاله از مجموعه مقالات بیمه ایران حسینی سعی داریم شما را با کاربرد کد یکتا و نحوه استعلام مشخصات بیمه نامه با آن و مشخصاتی که با این کد در اختیار شما قرار میگیرد آشنا کنیم .

کد یکتا چیست؟

کد یکتا همانگونه که از نامش پیداست کدی چند رقمی است که برای تمام بیمه‌نامه‌ها چه بیمه عمر و آتش سوزی و چه بیمه‌های ماشین مثل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه صادر می‌شود. این کد از چندین رقم تشکیل شده و به هر بیمه‌نامه یک کد منحصر به‌ فرد تعلق می‌گیرد. کد یکتا براساس توافق بین بیمه مرکزی و سایر شرکت‌های بیمه به وجود آمده تا سرعت استعلام‌ بیمه را تا حد زیادی افزایش و اشتباهات کارشناسان در زمان صدور بیمه‌نامه را به حداقل برساند. با استفاده از کد یکتا به راحتی می‌توانید سوابق بیمه‌نامه خودرویی که قصد خرید آن را دارید بررسی کنید. بیمه شخص ثالث

کد یکتای بیمه شخص ثالث چیست ؟

در واقع کد یکتای بیمه شخص ثالث را میتوان جزء یکی از کدهایی دانست که باعث سهولت روند استعلام بیمه شخص ثالث خودروی شما میشوند و به کارتان سرعت میبخشند . این کد یک عدد که یک کد ده‌ رقمی است و همانطور که گفتیم به صورت منحصر به‌ فرد و کاملاً یکتا برای هر یک از بیمه‌ نامه‌ها به‌ طور جداگانه صادر میشود . این کد، در شناسایی مشخصات بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه کمک فراوانی می‌کند. لازم به ذکر است با نظر به این که نسخه کاغذی از تمامی بیمه نامه ها حذف شده است، بنابراین به همراه داشتن کد در زمان رانندگی اجباری است.

کد یکتا در بیمه شخص ثالث چه کاربردی دارد ؟

در مطالب بالا به این امر اشاره کردیم که کد یکتا گرفتن استعلام از بیمه‌نامه‌ها از جمله بیمه‌های شخص ثالث را آسان‌تر می‌کند. یعنی در واقع شما با داشتن کد یکتای بیمه‌نامه می‌توانید به‌ آسانی و با حداکثر ‌سرعت به مشخصات بیمه مثل زمان تمدید یا سقف تعهدات بیمه‌گر و همچنین میزان تخفیفات و … دسترسی پیدا کنید .بنابراین شما میتوانید به عنوان راننده و مالک خودرو با استفاده از کد یکتای بیمه خودرو خود در کمترین زمان و بدون نیاز به مراجعه به نمایندگی شرکت بیمه خود، وضعیت بیمه شخص‌ ثالث ماشینتان را چک کنید و از بیمه بودن و اصالت آن اطمینان حاصل کنید . کلیک کنید

چطور کد یکتای بیمه شخص ثالث را دریافت کنیم ؟

طبق بخشنامه ای که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ منتشر کرد نسخه کاغذی از بیمه‌ نامه شخص ثالث خودروها حذف‌ شد. بنابراین در حال حاضر صدور بیمه شخص ثالث، در تمامی شرکت‌های بیمه به‌ صورت الکترونیکی اتفاق می‌افتد. در این شرایط یک پیامک حاوی اطلاعات بیمه به کاربران ارسال می‌شود. این پیامک شامل کد یکتا نیز هست و لینک نسخه چاپ بیمه‌ نامه و لینک سامانه استعلام اصالت بیمه‌ نامه را نیز شامل خواهد شد.

صدور کد یکتا چقدر زمان میبرد؟

تمامی بیمه نامه ها به محض صادر شدن، در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت می شوند. بنابراین پس از خرید بیمه شخص ثالث در فاصله زمانی کمتر از دو ساعت، یک پیامک برای شماره موبایل فرد بیمه گزار ارسال می شود. این پیامک حاوی کد یکتا بیمه نامه به همراه لینک مربوط به نسخه چاپی آن است.

بیمه شخص ثالث در کجای بیمه نامه درج شده است ؟

کد یکتای بیمه شخص ثالث کجاست و چگونه می‌توان آن را پیدا کرد این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از افرادی که با بیمه شخص ثالث سر و کار دارند پیش بیاید . باید بدانید که در صورت در اختیار داشتن برگه بیمه‌ نامه شخص ثالث پیدا کردن این کد بسیار راحت است. به آن سبب که در یکی از ردیف‌های مشخصات واقع شده‌ است. یعنی در واقع هر یک از شرکت‌های بیمه، محلی را برای درج این کد در نظر گرفته‌اند . به طور مثال کد یکتای بیمه ایران ، گوشه سمت راست و پایین بیمه‌ نامه درج شده‌ است.

چگونه میتوان استعلام بیمه شخص ثالث را از سامانه با کد یکتا گرفت ؟

برای گرفتن استعلام بیمه نامه خود ابتدا باید به سامانه استعلام بیمه مرکزی جمهوری اسلامی مراجعه کنید. سپس پس از وارد شدن به این سایت خواهید دید که امکان استعلام بیمه نامه و اطمینان از اصالت آن با چند روش امکان پذیر است که یکی از این روش ها استفاده از کد یکتای بیمه نامه شخص ثالث است و روش هایی دیگری مثل استفاده از شماره بیمه نامه ،  استعلام با پیامک و استعلام با کد VIN نیز وجود دارد . اگر که کد یکتا را در اختیار دارید می توانید با استفاده از گزینه استعلام اصالت بیمه نامه با کد یکتا و وارد کردن این کد به همراه شماره ملی خودتان به راحتی به اطلاعات مورد نیاز بیمه شخص ثالث خودرو و یا وسیله نقلیه مورد نظر دست پیدا کنید. مشخصات نمایش داده شده پس از استعلام کد یکتا در صورت معتبر بودن بیمه نامه شخص ثالث خودرویی که با توجه به نکات گفته شده در این متن، کد یکتای آن را وارد سامانه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران کرده اید، مشخصات زیر برای شما به نمایش در خواهد آمد:
 • کد یکتا بیمه شخص ثالث: این کد چند رقمی بوده و همان کدی است که شما در مرحله استعلام اصالی بیمه نامه خودرو وارد سامانه کرده اید.
 • شرکت بیمه گر: شرکت بیمه گر بیمه شخص ثالث خودروی مربوطه ممکن است یکی از شرکت های بیمه ای فعال در داخل کشور مانند بیمه ایران  و یا سایر شرکت های بیمه ای باشند که اقدام به ارائه خدمات بیمه نامه شخص ثالث به دارندگان و یا مالکان وسایل نقلیه در داخل کشور می کنند.
 • رشته بیمه نامه: رشته در واقع همان نوع بیمه نامه است. روشن است که در این حالت رشته یا نوع بیمه نامه صادر شده برای خودروی مورد نظر شما بیمه شخص ثالث است.
 • نام بیمه گذار: نام و نام خانوادگی فرد بیمه کننده خودرو در این بخش به نمایش در خواهد آمد.
 • کد ملی بیمه گذار: کد ملی فرد بیمه گزار در این بخش در کنار نام و نام خانوادگی او به نمایش در آمده است.
به اضافه تمامی اطلاعاتی که گفته شد شما میتوانید به تاریخ شروع بیمه نامه و تاریخ پایان آن نیز دسترسی داشته باشید. فقط دقت کنید که امکان این که اطلاعات دیگری همچون میزان سرمایه و یا تعهدات شرکت بیمه و … نیز با وارد کردن کد یکتا در اختیارتان قرار گیرد وجود دارد  .  

در صورتی که من بیمه خریدم ولی کد یکتا دریافت نکردم چه کاری باید انجام دهم ؟

شاید بنا به دلایلی همچون اشتباه وارد کردن شماره موبایل فرد بیمه گزار، کد یکتا برای شما ارسال نشود. در چنین شرایطی یا باید به نمایندگی بیمه مراجعه کرده و از او راهنمایی بخواهید؛ و یا اینکه از سامانه سنهاب بیمه مرکزی کمک بگیرید. چون امکان استعلام بیمه نامه با کد VIN و کد ملی هم در سامانه سنهاب وجود دارد. پس از وارد کردن این اطلاعات، کد یکتا بیمه نامه شما مشخص می شود.

منظور از الحاقیه استعلام کد یکتا چیست؟

پس از استعلام کد یکتا در سامانه سنهاب، اطلاعات در چهار بخش مختلف نمایش می یابد که الحاقیه یکی از آنها است. اگر تغییری در اطلاعات مربوط به مشخصات خودرو و یا مالک آن ایجاد شود، در این بخش ذکر می شود. حتی تغییرات مربوط به سقف پوشش های موجود در بیمه نامه هم در بخش الحاقیه ذکر می شود. کلیک کنید

آیا می شود مشخصات خودرو را نیز با استفاده از کد یکتای بیمه شخص ثالث مشاهده کرد ؟

اطلاعات وسیله نقلیه بیمه شده که با وارد کردن کد یکتا در اختیار شما قرار خواهد گرفت عبارت هستند از:
 • شماره بیمه نامه شخص ثالث سال قبل: در صورتی که خودرو در سال گذشته بیمه شخص ثالث داشته است شماره بیمه نامه قبلی در این بخش در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 • شماره پلاک خودرو: در این بخش امکان مشاهده شماره پلاک خودروی بیمه شده را خواهید داشت.
 • نام خودرو: نام خودروی بیمه شده در این بخش ذکر خواهد شد.
 • شماره موتور خودرو: شماره موتور وسایل نقلیه به طور معمول یک عدد چند رقمی است که در این بخش شماره موتور خودروی بیمه شده را خواهید دید.
 • شماره شاسی: شماره شاسی نیز از چند عدد تشکیل شده است که در این بخش به نمایش در خواهد آمد.
به اضافه مشخصات خودرو و مشخصات بیمه نامه قبلی، در بخش اطلاعات خودرو امکان مشاهده سابقه خسارت های خودرو و یا سوابق تخفیف بیمه شخص ثالث یا حوادث راننده وجود خواهد داشت که عبارت هستند از:
 • سابقه عدم خسارت جانی: در صورتی که هیچ گونه سابقه خسارت جانی نداشته اید در این بخش عدد صفر به نمایش در خواهد آمد.
 • سابقه عدم خسارت مالی: خسارت های مالی (درصورت وجود) در این بخش نشان داده خواهند شد.
 • سابقه عدم خسارت حوادث راننده: این بخش مربوط به خسارت های وارده بر راننده در حوادث رانندگی می باشد.
 • درصد تخفیف خسارت جانی
 • درصد تخفیف خسارت مالی
 • درصد تخفیف حوادث راننده
کد VIN: این کدی است که برای استعلام خلافی خودرو و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد و ترکیبی از حروف و اعداد می باشد. بیمه شخص ثالث

نحوه تمدید و خرید بیمه شخص ثالث با استفاده از کد یکتا

همان‌طور که می‌دانیم بیمه شخص ثالث برای همه ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها اجباری است. نداشتن اعتبار می‌‌تواند باعث جریمه‌شدن راننده توسط پلیس شود. همچنین اگر بیمه ثالث‌مان را به‌موقع تمدید نکنیم، برای هر روز تاخیر یک مبلغ مشخص جریمه دیرکرد برایمان ثبت می‌شود که باید در زمان تمدید آن را پرداخت کنیم. پس خرید و تمدید راحت و سریع بیمه شخص ثالث یک موضوع مهم است.برای خرید بیمه شخص ثالث با کد یکتا با مشاوران ما در بیمه ایران حسینی تماس بگیرید .

دریافت خسارت با استفاده از کد یکتا بیمه‌نامه شخص ثالث

یکی از بیشترین و کارآمد ترین  موارد استفاده از کد یکتای بیمه شخص ثالث ، گرفتن استعلام از بیمه شخص ثالث و سوابق خسارت‌های دریافتی آن است. همچنین با داشتن کد ، می‌توانید سریع‎تر و راحت‌تر برای دریافت خسارت اقدام کنید.   برای خرید و استعلام بیمه شخص ثالث و هر کدام از انواع بیمه نامه ها شما میتوانید با ، کارشناسان بیمه ایران حسینی تماس گرفته و مشاوره کامل درباره مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را دریافت نمایید. کلیک کنید
09126507886