بیمه بدنه یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین  بیمه های خودرو در  سال های اخیر بوده است که از دلایل محبوبیتش میتوان به افزایش روز افزودن قیمت خودروها  و لوازم یدکی آنها اشاره کرد  . این نوع بیمه جزو  بیمه های اختیاری به شمار میرود و انتخاب تهیه یا عدم تهیه آن به دارنده خودرو باز میگردد اما حقیقت آن است که  این بیمه یکی از مهم ترین و حیاتی ترین  نوع  از بیمه نامه های خودرو میباشد که شما با انجام آن میتوانید یک حاشیه امن برای خودرو خود ایجاد کنید تا در زمان تصادف و خسارت از آن بهره ببرید. حال در این مطلب از مجموعه مطالب بیمه ایران حسینی قصد داریم به این موموضوع که بیمه بدنه خودرو چه میزان از خسارت را پوشش می‌دهد و چند بار می‌توان از آن استفاده کرد بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

بیمه بدنه چیست ؟

امروزه با توسعه و تکثیر روز افزون وسایل نقلیه در ایران، شاهد استفاده همگانی از خودرو در جامعه میباشیم . از طرفی به دلیل افزایش خودرو ها و فراهم نبودن بستر مناسب تردد و رانندگی در خیابان ها و جاده های کشور و همچنین عدم فرهنگ سازی ،  حوادث رانندگی ، در کشور دارای آمار بسیار بالایی است به همین دلیل برای تضمین خسارت های احتمالی بیمه خودرو ها به عنوان عنصری حیاتی تعریف شده اند و یکی از کاربردی ترین آنها بیمه بدنه است . این نوع از بیمه صدمات مالی وارده به خودرو و جبران خسارت وارده را پوشش میدهد در واقع بیمه بدنه مکمل بیمه شخص ثالث است .

بیمه بدنه یکی از خدمات بیمه ایران حسینی میباشد . بالاترین سقف تعهدات و پرداخت خسارت در سریع‌ترین زمان ممکن باعث شده تا ما به یکی از بهترین نمایندگی های بیمه ایران در کرج  تبدیل شویم .

چرا باید بیمه بدنه داشته باشیم ؟

با در نظر گرفتن تورم و رشد قیمت خودرو ها ، اتومبیل شما یک سرمایه کلان به حساب میاید و حداقل آسیب خسارت شامل هزینه های زیادی را برای شما خواهد بود. به ویژه اگر خودرو شما جزء خودروهای نامتعارف به حساب بیاید مخارج تعمیرات آن نجومی بوده  و تضمینات بیمه شخص ثالث نیز پاسخگو نخواهد بود.

مشاوره و خرید بیمه بدنه

شرایط بیمه بدنه برای پرداخت خسارت چیست؟

در پرداخت بیمه بدنه خودرو تفاوت های اساسی بین خسارات جزئی و کلی وجود دارد . اگرچه در هر دو مورد باید درصد خسارت توسط کارشناس تعیین شود و برحسب مبلغی که کارشناس اعلام خواهد کرد ، هزینه غرامت توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد .اگر هزینه خسارت تعیین شده بیش از ۷۰% باشد پرداخت غرامت بدنه در خسارات کلی قرار میگیرد و با قوانین خسارات کلی محاسبه و پرداخت میشود و اگر کمتر از ۷۰% تعیین شود نیز خسارت جزئئ محاسبه خواهد شد .

آیا بیمه بدنه تمام خسارت وارده را پرداخت میکند ؟

معمولا بیمه بدنه شامل خسارت کامل وارده به خودرو نمیشود در واقع در بیمه نامه های بدنه خودرو مقداری از این مبلغ به عنوان فرانشیز در نظر گرفته میشود.

 

فرانشیز بیمه بدنه چیست ؟

فرانشیز چیست ؟

 

در تمام شاخه های بیمه ای پرداخت بخشی از خسارت به عهده بیمه گذار میباشد که به آن فرانشیز بیمه میگویند .

فرانشیز بیمه بدنه چقدر است ؟

دریافت غرامت بیمه بدنه در موقعیت هایی که خودرو به صورت کلی یا قطعات آن بصورت جزئی  سرقت شود ، عموما در زمان خسارت ۲۰ % فرانشیز از مبلغ کل پرداختی از بیمه‌گذار دریافت می‌شود اما اگر خودرو دچار خسارت کلی به غیر از سرقت شود، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰% خواهد بود و کل مبلغ مطابق با قیمت روز خودرو که در بیمه‌نامه درج میشود و با کسر ۱۰% به بیمه گذار پرداخت خواهد گردید.

البته لازم به ذکر است که میزان فرانشیز بیمه در شرکت های بیمه متفاوت است که این به دلیل پوشش های مختلف آنهاست .

کدام فاکتور ها در تغییر نرخ فرانشیز موثرند ؟

 • تاریخ صدور گواهینامه راننده بیشتر از ۳ سال باشد .
 • سوابق تمامی حوادث رانندگی چه مقصر باشد و چه نباشد.
 • تعداد دفعات حوادث خسارت بار
 • متناسب بودن پوشش ها و خسارتی که اتفاق افتاده است .
 •  شرایط بیمه بدنه و فرانشیز شرکت بیمه مربوطه

با چه روشی فرانشیز را از بیمه بدنه خودرو حذف کنیم ؟

بعضی از شرکت های بیمه راه حلی را پیش پای بیمه گذار های خود قرار داده اند و آن پوشش حذف فرانشیز است که به خسارت‌های فرعی تحت پوشش بیمه بدنه اضافه شده‌است . درصورتیکه شما مایل به حذف فرانشیز از مبلغ دریافت جبران خسارت از بیمه خود باشید باید پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه را خریداری نمایید و در صورت بروز خسارت ، کل مبلغ خسارت را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

پوشش های اضافی بیمه بدنه چیست ؟

پوشش های اضافی بیمه بدنه چیست ؟

پوشش های اضافی بیمه بدنه در واقع مزایای اضافی آنها هستند که در کنار پوشش های اصلی قرار میگیرند تا شما بتوانید از شرکت بیمه بیشترین خسارت را دریافت کنید.این پوشش ها در کنار پوشش های اصلی قابل خریداری هستند و میتوان تا سقف تعهدات شرکت بیمه از آنها بهره برد .

پوشش های اصلی بیمه بدنه خودرو کدام اند ؟

در صورتی که میخواهید برای خرید بیمه بدنه اقدام نمایید مواردی مهمی درباره پوشش های اصلی بیمه بدنه و پرداخت حق بیمه و خطرات تحت پوشش آن وجود دارد که باید بدانید :

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو شامل موارد زیر است:

 • خسارات وارده ناشی از سرقت کلی خودرو
 • رخ دادن یک حادثه رانندگی برای خودرو
 • خسارات وارده به لاستیک، باتری و چرخ‌های خودرو
 • غرامت ناشی از بروز حوادثی چون آتش ‌سوزی، انفجار، صاعقه، آسیب به خودرو و وسایل یدکی همراه آن
 • خسارات وارده ناشی از نجات سرنشینان، انتقال خودرو به پارکینگ و تعمیرگاه پس از حادثه رانندگی

شما میتوانید با انتخاب پوشش های اصلی ، بیمه نامه را خریداری کرده و از خدمات آن بهره ببرید اما اگر به خدمات اضافه تری نیاز دارید و ترجیح میدهید که خطرات بیشتری را بیمه کنید ،کافی است با مشاوران ما در بیمه ایران حسینی تماس بگیرید تا درباره پوشش بیمه بدنه و پوشش های اضافی آنها راهنمای شما باشیم .

پوشش های اضافی بیمه بدنه کدام اند ؟

با نظر بر قانون بیمه برای تعیین پوشش بیمه های بدنه برای دریافت پوشش اضافی باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کرد .

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودرو به شرح زیر هستند:

 • شکست شیشه: در صورتی که با تغییر دما و تراکم هوای داخل خودرو، شیشه ماشین دچار شکست شود، در بیمه نامه بدنه جبران خسارت خواهد شد.
 • سرقت قطعات خودرو: در صورت سرقت قطعات خودرو، خسارت‌های ایجاد شده جبران خسارت می‌شود.
 • ایاب و ذهاب: اگر خودروی تحت پوشش بیمه بدنه دچار حادثه شود و بیمه‌گذار نتواند از آن استفاده کند، بیمه‌گر به صورت روزانه تا سقف ۳۰ روز هزینه‌های رفت و آمد بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند.
 • نوسانات قیمت: پوششی که این روزها بیمه بدنه را به نسبت قبل برجسته‌تر کرده است، پوشش نوسانات قیمت خودرو در بازار است. همانطور که می‌دانید در چندسال اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت خودرو بوده‌ایم و قرین رحمت قیمت‌های فضایی‌شان قرار گرفته ایم. اما با داشتن این پوشش نامبرده خسارت دریافتی را تا بیست درصد سرمایه بیمه شده افزایش خواهد یافت.
 • بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی مانند: سیل، زلزله و آتشفشان تحت پوشش خواهد بود و تا سقف تعهدات جبران خسارت می‌شود.
 • اسید پاشی و مواد شیمیایی: در صورتی که بدنه خودرو در اثر اسید پاشی و رنگ مواد شیمیایی دچار حادثه شود، جبران خسارت می‌شود.
 • ترانزیت: خطرات ایجاد شده در خارج از کشور که خودروی شما را تهدید کند تحت پوشش این بیمه نامه خواهد بود.

از بیمه بدنه چندبار میشود استفاده کرد ؟

مدت اعتبار بیمه بدنه معمولا یک سال میباشد و در این مدت  نیز معمولا بیمه گذار هیچ محدودیتی در استفاده از این بیمه ندارد اما همانطور که در مطالب بالا گفته شد هر بار مبلغی به عنوان فرانشیز و سهم بیمه شده از مبلغ فوق کسر خواهد شد .

مشاوره و خرید بیمه بدنه

استفاده از بیمه بدنه برای بار دوم امکان پذیر است؟

همانطور که گفتیم برای استفاده از بیمه بدنه برای بار دوم هیچ محدودیتی وجود ندارد و تنها فرانشیز های بیمه بعد از بار اول افزایش میابد به این صورت که :

 • فرانشیز اولین خسارت۱۰%، خسارت دوم ۲۰% و خسارت سوم به بعد ۳۰% است.

 مراحل دریافت بیمه بدنه کدام است ؟

اگر بیمه بدنه دارید و به خسارت خورده اید و می خواهید از آن  استفاده نمایید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • تماس با پلیس راهنمایی و رانندگی برای تعیین مقصر حادثه و دریافت کروکی
 • اعلام خسارت به شرکت بیمه مراجعه  ظرف مدت ۵ روز کاری
 • ارائه مدارک و تشکیل پرونده  در شرکت بیمه برای دریافت خسارت
 • انتقال ماشین به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه
 • بازدید ماشین توسط کارشناس شرکت بیمه برای ارزیابی میزان خسارت
 • بازسازی و تعمیر کامل ماشین
 • بازدید دوباره از ماشین توسط کارشناس بیمه برای کنترل سلامت آن و گرفتن الحاقی ثبات سرمایه بعد از تعمیر خودرو
 • بعد از همه این مراحل برای بیمه‌شده یا وکیل قانونی وی چک و یا حواله پرداخت خسارت صادر می‌شود.

 

 

09126507886